Mezi obchodníky se jedná o nejčastější problém. Jak nastavit stop loss, tak, abychom ochránili svou pozici, ale zároveň abychom z pozice nevystoupili příliš brzy? Dobrou zprávou je, že nastavení stop lossů s Fibonacciho obchodními nástroji je snadnější.

Jak nastavit stop loss při obchodování na Forexu

V tomto článku si můžete přečíst o základním nastavení stop lossů i se dozvědět některé pokročilejší tipy.

Měli byste stop lossy používat?

V poslední době jsem četl několik názorů, že používání stop lossů je špatné. Nebudu tady bojovat proti ostatním názorům. Pokud se někteří obchodníci domnívají, že nastavení stop lossů není nutné, pak je to jejich volba. Pokud vydělávají peníze, je to v pořádku. Pokud jste však začínajícím obchodníkem, který se pokouší ukončit rok se ziskem, je nutné použít stop lossy.

Řekněme to jasně a nahlas: stop lossy nejsou dokonalé. Není to něco, co vás udělá bohatým nebo ziskovým obchodníkem. Není to ani 100% přesné. Nastavíte stop lossy a vaše stop lossy budou stejně dobré, jako jste vy dobrým obchodníkem.

Proč jsou stop lossy dobré?

Stop lossy jsou dobré, protože vás chrání před impulzivními rozhodnutími. Kolikrát jste čekali příliš dlouho, než jste uzavřeli ztrátový obchod? Doufali jste, že je to jen korekce trhu a že se situace za chvíli otočí.

Emoce jsou vaším nejhorším rádcem. Nemůžete je úplně vypnout, ale můžete minimalizovat jejich dopad na vaše obchodování. Nastavení Stop loss je jedním z nástrojů, které vám může pomoci této minimalizace dosáhnout.

Myšlenka Stop Lossů

Myšlenka dobrého nastavení stop lossů je pomáhat udržet vaše ztráty malé a vyhnout se emocím, které mohou převzít kontrolu nad vašimi rozhodnutími. Tímto způsobem můžete mít za sebou tři ztracené obchody, ale vaše společná ztráta z těchto tří obchodů nebude tak velká. Další obchod potom může být mnohem výhodnější.

Podívejme se na následující příklad:

John chce koupit 200 akcií společnosti YYY za 12 USD. Je ochoten riskovat 1,2 dolaru na každé akcii. Z této společnosti má dobrý pocit a jeho obchodní plán mu dává zelenou. Nakoupil a o dva dny později byl ze své pozice vyhozen. Jeho ztráta byla 1,2 $ x200 akcií = 240 $.

Druhý den se rozhodl vstoupit do jiného obchodu. Na grafu VVV došlo k breakoutu. Koupil 80 akcií za 20 USD a nastavil svůj stop loss o 1,5 dolaru nižší. Na začátku to vypadá dobře, ale najednou se objeví zvěst o problémech YYY a akcie začnou klesat. Na své pozici byl zastaven. Jeho ztráta je 1,5 $ x 80 akcií = 120 $.

Nemá z toho radost, ale dívá se na další příležitosti. Má málo možností, ale rozhodne se počkat na další potvrzení jeho obchodního plánu. O několik dní později je na trhu potvrzovací signál na grafu firmy HHH. Koupí 50 akcií za 42 USD a nastaví stop loss na 38,5 USD. V příštích dnech se toho mnoho neděje, ale nakonec akcie začnou růst.

V příštích několika týdnech se HHH pohybuje na 52 dolarech a John se rozhodne uzavřít obchod, protože v blízkosti této úrovně je silná resistence. Uzavírá pozici na 52 $ a jeho zisk je 50 akcií x (52 $ -42 $) = 500 $.

Na předchozích dvou obchodech ztratil 360 $, takže jeho zisk činí 500 $ -360 $ = 140 $. Dobře, není to mnoho, ale to není ani tak špatné. Ale co když by jeho ztráty z předchozích obchodů byly větší? Pak by se přesto stále snažil vydělat peníze.

Příklad je velmi jednoduchý, ale doufám, že pochopíte jeho pointu. Je to o životě investorů. Někdy budete ztrácet. Vaším cílem je hledat ziskové obchody a díky nim vydělávat peníze za účelem zisku a krytí ztrát.

Poměr rizika a zisku

Velmi populární cíl je udržet poměr rizika /zisku v poměru 1: 2 nebo dokonce 1: 3. To znamená, že obchodník je ochoten riskovat například 2 USD na akcii a očekává, že získá 4 USD za akcii (1: 2) nebo 6 USD (1: 3).

Pokud je poměr rizika / zisku okolo 1: 1, nevstupují do obchodu, protože toto riziko nestojí za to.

Poměr rizika / zisku je dobrým tématem pro další článek. Prozatím zůstaňme u rizikové části. Zkušení obchodníci, kteří hledají dobré příležitosti, vědí, kde mají nastavit stop loss. Nevstupují do obchodu a pak nehádají: „Hmm, tady možná bude dobré místo pro nastavení stop lossu”. Oni to v podstatě už vědí ve chvíli, kdy přemýšlejí o vstupu do obchodu, jelikož hledají dobrý poměr rizika / zisku. Pamatujte si to.

Kde nastavit stop lossy?

Nejlepší praxí je nastavit stop loss ve stejnou dobu, kdy zadáváte svůj příkaz. Předem byste měli vědět, kde chcete nastavit stop loss. Při zadávání příkazu nastavíte stop loss správným způsobem. Proč? Protože později budete pravděpodobně váhat, kam umístit SL. Mohli byste je také umístit na nesprávné místo kvůli emocím.

Kde byste měli nastavit stop lossy?

Na tuto otázku je těžké odpovědět pouze několika slovy, ale existuje několik dobrých pravidel, která můžete dodržovat. Než je přezkoumáme, dozvíme se více o dvou nejčastějších chybách.

Chyba 1: Umístění stop lossů příliš blízko u sebe.

Když je stop loss nastaveno příliš těsně, je tu velká šance, že budete na pozici zastaveni hned při prvním větším pohybu nebo při zastavení trendu. Trhy jsou dnes velmi volatilní a je snadné být zastaven na pozici, pokud je Váš stop loss příliš blízko.

Všiml jsem si, že se to stává obchodníkům, kteří nechtějí ztratit příliš mnoho peněz. Jelikož je stop loss velmi blízko vstupního bodu, tak když se spustí, ztráta na účtu je malá. Hlavní problém spočívá v tom, že velmi často dochází ke ztrátám těsných stop lossů. Brzy máte tucet malých ztrát, které na vašem účtu v konečném součtu znamenají obrovskou ztrátu.

Chyba 2: Umístění stop loss příliš daleko od sebe.

Nikdo by nebyl rád, kdyby byl z obchodu vyhozen. Někteří obchodníci nastavují své stop lossy velmi daleko od sebe, aby se této situaci vyhnuli. Nechtějí být zastaveni při stagnaci trhu nebo při korekci. U tohoto nastavení stop lossů nastává ztráta zřídkakdy, ale pokud k tomu dojde, ztráta je opravdu velká.

Tak jaká odpověď je ta správná? Musíte zvolit něco uprostřed! Vím, že to není odpověď ;).

Začněte pozorně dohlížet na price action. Pokud jste si přečetli moje články, uvidíte další graf, tohle je ale odpověď na váš problém.

Předpokládám, že se snažíte obchodovat na trendovém trhu. Pokud neexistuje žádný trend, neobchodujete. Víme, že při rostoucím trhu máme sekvenci vyšších a vyšších hodnot, stejně jako na grafu. Pokud je trend silný a zdravý, můžete snadno sledovat tuto sekvenci jen při pohledu na cenu. Když se děje s trendem něco špatného, cena má problém udělat další výšku, to značí, že možná nastane korekce.

Se všemi těmito informacemi můžete umístit stop loss pod poslední značné minimum, když jste v dlouhé pozici. Když je trend zdravý, měli byste vydělat peníze. Když je trend velmi slabý, zastavíte se. Je to dobrá věc, protože pravděpodobně bude cena ještě nižší než vaše stop loss.

Funguje to také v klesajícím směru. Prostě se snažíte umístit svůj stop loss nad poslední nejnižší výšku.

Podívejme se na tu logiku. Pokud se ceně v poklesu podaří překonat poslední vysokou hodnotu, pak existuje velká šance, že se kupující pokusí převzít kontrolu. V této situaci nechcete mít krátkou pozici. Chcete ukončit svou pozici a hledat další příležitosti.

Zvyšování stop loss

Jsem fanouškem této metody, ale mnoho lidí ji nepoužívá. Je to velmi jednoduché, takže se ji ve vašich dalších obchodech pokuste použít. Jak to funguje? Při zahájení obchodu umístíte stop loss. Při některých příležitostech vás trh velmi rychle zastaví. Jinak obchod bude probíhat tak, jak jste chtěli. To je dobré, ale co uděláte dál, když je váš obchod profitabilní? Stále se situace může otočit a spustit stop loss a z výnosného obchodu skončíte se ztrátou. To byl můj omyl po mnoho let. Měl jsem na chvíli mnoho výnosných obchodů, ale uzavřel jsem je se ztrátou.
Teď, když je můj obchod ziskový, prostě přesunu svůj stop loss na vstupní bod. Tímto způsobem, i kdyby se cena změnila proti mé pozici, neztratím ani jeden dolar.

Kdy se má nastavit stop loss na vstupní bod? Ne hned jakmile bude váš obchod ziskový. Počkejte chvíli a uvidíte, jak se situace na trhu vyvíjí. Musíte vypracovat svůj vlastní systém. Já obvykle čekám, dokud není cena nejméně dvakrát tak daleko od vstupního bodu, jako je můj stop loss. Takže v obchodě, kde vstupní pozice byla 20 a stop loss nastaven na 18 (2 dolary nižší než vstupní cena), zvýším stop loss na 20, jakmile cena půjde až na 24 $ (dvakrát jako stop loss, takže 2 × 2 $ = 4 $)

Někdy zvyšuji svůj stop loss ještě dříve – skutečně záleží na situaci.

Když cena stále stoupá, zvýším svůj stop loss ještě víc. Proč? Abyste ochránili svůj zisk. Pokud se ceně nepodaří dosáhnout vašeho cíle, pořád budete mít nějaký zisk z tohoto obchodu. Říká se tomu trailing stop, protože stop loss prakticky následuje cenu po celou dobu. Když cena stoupá, tak je váš stop loss. Samozřejmě, pokud cena v uptrendu klesá, neponížíte svůj stop loss. Existuje mnoho způsobů jak použít trailing stop. Můžete zhlédnout tento film níže a zjistit, jak někteří obchodníci tuto techniku ​​používají.

Pravidlo 1%

Někteří obchodníci používají pravidlo 2%, ale to není důležité. Pravidlo 1% znamená, že můžete na jakémkoli jednotlivém obchodu riskovat pouze 1% svého obchodního kapitálu.

Například, pokud je zůstatek na vašem obchodním účtu 20000 $, můžete riskovat 20000 $ * 1% = 200 $ na každém obchodě.

Ano, můžete riskovat pouze 200 dolarů za obchod. Mnoho obchodníků nemá dostatečně velké účty, takže prostě jednoduše ignorují toto pravidlo. Pravdou je, že toto je skvělé pravidlo, které vám pomáhá přežít. I kdybyste měli 20 ztrátových obchodů za sebou, stále máte na vašem účtu více než polovinu peněz. Bez tohoto pravidla byste pravděpodobně hledali další peníze, které byste mohli vložit na účet.

Je to velmi široké téma; Budeme o tom psát v samostatném článku. Je to vaše rozhodnutí, zda toto pravidlo použijete nebo ne. Já toto pravidlo používám a mohu říci, že mnohokrát mi zachránilo účet.

Držte se do tohoto pravidla spolu s dobrým nastavením stop lossu a budete pak mnohem lepším obchodníkem.

Stop lossy s Fibonacciho obchdováním

Při obchodování s Fibonacciho čísly je snadné použít stop loss.

Když se snažím zadat dlouhou pozici, čekám na korekci z linie retracementu. Když dojde k nějakému potvrzovacímu signálu, zastaví se stop loss obvykle pod úrovní 61,8% nebo 78%

stoploss retracement

Nastavení stop lossu pod 78% linií retracementu

Když se cena uzavře pod těmito hranicemi, pak v tomto místě nechcete obchodovat, protože by se cena pohybovala nad těmito úrovněmi, ne pod nimi.

Když půjdu dlouho na breakout, pak můj stop loss spadne pod nejbližší linii retracementu:

Nastavení stop loss s Fibonacciho retracementem (po breakoutu).

Proč? Protože předpokládám, že tento trend je dostatečně silný, že poslední vrchol byl prolomen, tak by cena měla vzrůst. Pokud tomu tak není, pravděpodobně je s tímto trendem něco špatně, nebo je to falešný průlom. Přijmu malou ztrátu a počkám na další nastavení.

Závěr

Umístění stop lossů je důležitým tématem. Mnoho obchodníků má různé způsoby, jak to udělat. Měli byste pracovat na svém obchodním plánu a postupovat různými způsoby, jak nastavit stop lossy. Zkušenosti přicházejí s časem, ale stojí za to trénovat. Nastavení stop lossů může být skvělým nástrojem při obchodování a doufám, že se mi to již podařilo ukázat v mém článku.

Sdílejte
Předchozí článekKolik peněz je třeba k obchodování na forexu?
Další článekObchodování částečně uzavřených pozic v Metatraderu
Šéf-editor společnosti Comparic.com. Obchoduje od roku 2004, s Foreovým trhem je profesionálně spjat od roku 2006. Fanoušek technického přístupu k trhům - v současnosti se zaměřuje na Ichimoku Kinko Hyo a Price Action. Zaměřuje se na poměr rizika/zisku při svých obchodních transakcích. Přednáší na mnoha konferencích o investicích na kapitálových trzích, jako lektor spolupracuje s největšími makléři v Polsku i ve světě. Víceprezident Nadade FxCuffs - vzdělávání a rozvoj finančních trhů.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ