Graf měnových párů odráží hodnotu jedné měny ve srovnání s jinou v daném okamžiku. Vertikální osa označuje hodnotu v kotované měně a vodorovná osa je časové období.

Použití EUR / USD jako příkladu. Na vertikální ose nalezneme hodnotu v amerických dolarech (USD) ve výši 1 EUR (EUR) za stanovené časové období.

Cenové rozpětí (spread)

Výchozí hodnota grafu je nabídková (bid) cena. Je to cena, kterou obdržíme v USD, pokud prodáme jedno euro. Vyšší než nabídková cena je poptávková cena (ask), tedy cena, kterou budeme muset zaplatit v USD za nákup jednoho eura. Rozdíl mezi nabídkovou a poptávkovou cenou je spread. Pamatujte si, že pokud chcete prodávat, prodáváte za nižší cenu (bid) a v případě nákupu použijte vyšší cenu (ask).

Typy grafů

Grafy jsou základem technické analýzy. Existuje mnoho typů měnových grafů. Tři nejoblíbenější jsou:

Čárový graf

Sloupcový graf

Svíčkový graf

Čárové grafy poskytují nejmenší informace. Zobrazují závěrečnou cenu měnového páru v relativním časovém intervalu. Například pět minut.

Nejpopulárnější jsou sloupcové grafy a svíčky. Obsahují mnohem užitečnější informace. V případě grafů se jedná o cenu za otevření, maximum, minimum a uzavírací cenu každého období. Doba je časový rámec zvolený pro analýzu, například 5minutový graf (v případě krátkodobého obchodování) nebo denní graf (delší období).

Nejvíce grafické jsou svíčky, které mají původ v Japonsku a patří k nejstarším formám technické analýzy. Díky diagramům svíček může obchodník interpretovat cenový pohyb na grafu intuitivnějším způsobem. Tento efekt je získáván díky malování těl svíček. Tělo svíčky (body) je cenový rozsah v daném období od otevření k uzavření. Knoty označují minima a výšky.